קורס צילום תת ימי

עולם שלם נמצא מתחת למים: שוניות בצבעים מרהיבים, בעלי חיים יוצאי דופן, ספינות טבועות על קרקעית הים, ומרחב תלת מימדי בו אנו יכולים לעוף. התנאים המתקיימים בעולם זה מאפשרים לצלם יצירתיות שאין כמותה, אבל גם מציבים לפניו אתגרים שאיתם הוא צריך להתמודד. בקורס זה נלמד איך לרתום את תכונותיו הייחודיות של העולם התת ימי על מנת להציג את יופיו המופלא בתמונות.

הצלם והעיתונאי יונתן ניר, הכותב ומצלם באופן קבוע עבור סופשבוע מעריב, מוסף הארץ, מסע אחר, טבע הדברים ומגזינים נוספים בארץ ובחו"ל, ידריך אתכם במהלך מסע מרתק זה. יונתן הוא מדריך צלילה בעל ניסיון של אלפי צלילות העוסק בצילום תת ימי באופן מקצועי בשנים האחרונות ואחד המדריכים הטובים בארץ.

 • שיעור 1 –מבוא לצילום תת ימי

  נתחיל בהכרת המדריך והתלמידים, ובתיאום ציפיות. נערוך היכרות עם ההיסטוריה של הצילום התת ימי והתפתחותו בעשורים האחרונים. נכיר את הציוד ההכרחי, וציוד נלווה. ציוד חובבני וציוד מקצועי, תקלות שכיחות והטיפול בהן, הכנת המצלמה לצלילה וטיפול שוטף. נבין את משמעותם של התנאים השוררים בסביבה התת ימית את השפעתם עלינו כצלמים. איך מתנהגים אור וצבע בסביבה זו? שימוש באור טבעי ובמבזקים, מיקום מבזקים, צילום מקרו וצילום בעדשה רחבה.

  בחלקו השני של השיעור ננתח תמונות עטורות פרסים. ננסה להבין מה הופך תמונה לטובה? קומפוזיציה, מרווח נשימה וראש, תנועה, חוק השלישים, מרכוז ומסגור, אובייקט ורקע, תאורה, קשר עיין, שימוש בעדשות שונות, תמונות חצי חצי, הצוללן כחלק מהתמונה, ספינות טבועות ועוד.

  נשוחח על כללי בטיחות ושמירה על הטבע, נערוך בדיקות ותכנונים אחרונים לקראת הירידה לאילת.

 • שיעור 2 – צילום מעשי – צלילות בים האדום

  ניפגש באילת במועדון הצלילה להכנה לקראת הצלילה הראשונה שלנו בקורס זה. לאחר התדריך והדגשים ניכנס למים לסשן צילומים של 40 דקות במהלך סשן זה יישמו המשתתפים את מה שנלמד בשיעורים התיאורטיים, כשהמדריך עובר ביניהם ומתקן. הדגש יהיה פורטרטים של דגים וצילום מקרו. לאחר הצילומים נצא ל-45 דקות של ביקורת עבודות בכיתת ההדרכה מול מקרן בליווי כיבוד ולאחר מכן ניכנס ל-40 דקות נוספות של צילומים מתחת למים להפקת לקחים מהביקורת האחרונה. את היום נקנח ב-45 דקות נוספות של ביקורת עבודות דקדקנית כדי לראות את גרף השיפור, וננתח את שעלינו לשפר בעתיד. בשעות הערב המשתתפים חופשיים להנות מהעיר הדרומית.

 • שיעור 3 צילום מעשי – צלילות בים האדום

  ניפגש במועדון הצלילה לסשן צילומי בוקר. הדגש יהיה הפעם על צילום בעדשה רחבה. נצלם בתאורה טבעית ועם שימוש במבזקים, ונעבוד עם צוללן כמודל. לאחר מכן נערוך ביקורת עבודות בכיתה בשילוב מנוחה ונחזור למים בפעם הרביעית למקצה שיפורים וצילומים מסכם, שבו יוכל כל צלם לבחור את סגנון ואופי הצילום עליו הוא רוצה לעבוד תחת הנחיית המדריך.

 • שיעור 4 - ביקורת עבודות וסיכום קורס

  ניפגש במתחם הבורסה ביום ה' בשעות הערב למטרת ביקורת עבודות. כל צלם יביא איתו את חמשת הצילומים הנבחרים שלו מאילת, ויחד ננתח אותם ונבחר את הצילום הטוב ביותר. נלמד עוד על טכניקות צילום שלא הספקנו לעבור עליהם במפגשים הקודמים, ונשלים חוסרים ושאלות. נעמיק לתוך הצילום הדיגיטלי. שימוש באיזון לבן ובפילטרים, האופן שבוא נרתום את הצילום הדיגיטלי להשתפרות מהירה, ונגיעה קלה בחדר החושך הדיגיטלי, הלא הוא הפוטושופ.

  לאחר מכן יעביר יונתן הרצאה בנושא צילום כחלק מסיפור, ויספר על העבודה העיתונאיות שעשה בשנים האחרונות ביעדים כמו פפואה גינאה החדשה, תאילנד, דרום אפריקה, סרי לנקה ועוד. נקבל טיפים להמשך הדרך – איך כל אחד מאיתנו יכול לשפר את תוצאותיו בהתאם לרמתו, ציודו ושאיפותיו.

הערות נוספות

 • השיעורים התיאורטיים מתקיימים במתחם הבורסה ברמת גן, סמוך לרכבת מרכז ועם חניה חינם. השיעור מועבר בכיתה נוחה בשילוב מצגות ודוגמאות באמצעות מקרן.
 • הקורס הוא קורס צילום למתקדמים ב-"גליץ בית הספר לצילום". בתור שכזו, יש לוודא כי קיים ברשות הנרשמים ידע קודם מספק לרמת הקורס. במהלך הקורס המתקדם לא יועבר חומר בסיסי בנוגע לתפעול המצלמה, יסודות הצילום וכיו"ב, אלא נתמקד אך ורק בחומר הקשור ספציפית לצילום תת ימי. אם אינכם בטוחים כי קיים ברשותכם הידע הנדרש, פנו במייל ולאחר מענה על שאלון קצר, תדעו האם רמת הידע מספיקה או לא.
 • עקב שאיפתנו להדרכה אישית ופרטנית, הקורס מוגבל ל-6 משתתפים בלבד! הזדרזו להרשם, ההרשמה על בסיס מקום פנוי בלבד.

עלות

 • עלות הקורס היא 1,680 ש"ח בלבד.
 • המחיר כולל: תכנים לימודיים, סיכומים כתובים, לינה1 באילת במועדון הצלילה "דיפ-סיאם" בחדר זוגי (2 בחדר), בצלילה מדריך בטיחות בנוסף למדריך הצילום, אוויר ומשקולות, כיתות לימוד מעולות עם מקרן ותעודת סיום של בית הספר.
 • המחיר לא כולל: ציוד צילום ומארז צלילה, תחבורה, ציוד צלילה, צלילת רענון אם קיים צורך וכיו"ב.

אודות

גליץ בית הספר לצילום נחשב כיום לבית הספר המוביל לצילום בארץ. אלפי צלמים מצויינים, בוגרי הקורסים, פעילים כיום בקהילת הצילום הישראלית וצוות של 40 צלמים-מדריכים מהמובילים בישראל עומדים לרשותכם. בית הספר נחשב למקום חדשני עם שיטות לימוד מקוריות ומתקדמות כשעל דגלו חרוטה האיכות ושאיפה למצויינות. בית הספר מפיק את מגזין הצילום קומפוזיציה. כדאי לקרוא מה מייחד אותנו בהמשך העמוד, את דירוג בית הספר, חוות דעת הסטודנטים, ליצור קשר ולהצטרף לקבוצת הפייסבוק.